'פסל בין-גלאקטי' – הספר


כשאבא חלה באלצהיימר הוא דימה את התודעה שלו לנוף של דיונות שנודדות בערפל. בשנת 2000 הוא ריכז מאמץ אחרון והוציא את הספר "פיסול בין-גלאקטי". היו בספר צילומים של הרבה מהעבודות שיצר, מניפסטים על פיסול סביבתי, פיסול טקטוני, פיסול על המאדים ופיסול בין גלאקטי. היו בו מאמרי דעה שכתבו אוצרים, שהיו שותפים לדרכו האמנותית. הספר היה סיכום. אחריו, הוא אמר: "השאר שתיקה"…

אבא מימן את ההפקה והדפיס 1000 עותקים, אבל המו"ל המנוול נתן לו רק עותקים בודדים ואת השאר שמר לעצמו. הוא איים שאם אבא לא יקנה ממנו את שאר הספרים, הוא יגרוס אותם. אבא סירב והספרים נגרסו.

כשאבא התפוגג בערפל, יצאתי לחפש את ההד שלו, אצל אנשים שהכירו אותו. באמצעותם נפרדתי מהאיש שהיה – האמן, המפקד, המדריך, המשורר. כשאבא מת מצאתי בסטודיו שלו אוצרות – רישומים נשכחים מימיו בבצלאל, טיוטות של שדה הפסלים, מכתבים רשמיים, פתקים אישיים ושירה שנשארה במגירה.

במהלך השנים נשאלתי איפה אפשר למצוא את הספר ההוא, הגרוס. החלטתי להוציא את הספר מחדש ולהרחיב אותו, כך שיתאר האיש על כל פניו. אספתי את הצילומים והטקסטים מהספר הקודם, הוספתי צילומים וראיונות, עבודות מוקדמות ורישומים, מאמרי דעה, מכתבים מהארכיון, טעימות מהשירה ותמונות מהאלבום המשפחתי. בספר יכללו טקסטים מאת פרופ' מיכה לוין, יגאל צלמונה, אמנון ברזל, מיכה אולמן, דליה מאירי, חיים גורי, מנשה קדישמן, אברהם חי, גילית איבגי, אודי אדלמן, משה גלעד ואחרים. על האוצרות והעריכה תהיה אחראית ונוגה ראב"ד, אשר אצרה את תערוכתו הרטרוספקטיבית של אוריון במוזיאון הנגב לאמנות בשנת 2007 ומלוה את הפעילות לשימור והנצחת יצירתו מאז. בספר יהיו כ-250 עמודים, בשחור לבן ובצבע. הספר יהיה בעברית ובאנגלית, בכריכה קשה. הוא יקרא "עזרא אוריון – פסל בין-גלאקטי".

פניתי אל מפעל הפיס ואני מבקש את עזרתכם – אם אתם רוצים ספר, אדפיס בשבילכם עותק. יש בסטודיו כמה פוסטרים וכמה חוברות שאבא הדפיס – טוב שיהיו אצלכם. ביחד נוכל לארגן חגיגית אוהדים ולהשיק את הספר כראוי. מעבר לעלויות ההפקה וההשקה, כל עודף שישאר מהתרומות שלכם, יושקע בשדרוג הגלריה של אבא, במדרשת שדה בוקר.

בואו נעשה את הדבר הנכון, נעלה יחד את זכרו של האיש ונשתף אחרים במורשתו.

תודה רבה.

אלון אוריון
קיץ 2018