הטייל מעל לים הערפילים

 

@Wanderer_above_the_sea_of_fog

"הטייל מעל לים הערפילים" –  מתוך וויקיפדיה, כותב אלמוני.

Caspar David Friedrich – Wanderer above the sea of fog – Der Wanderer über dem Nebelmeer

"הטייל מעל לים הערפילים" הוא ציור שמן משנת 1818, מאת הצייר הגרמני קספר דוד פרידריך. הציור נחשב לאחד מן היצירות הידועות מן הזרם הרומנטי באמנות.

הציור מציג דמות גברית, העומדת בגבה אל הצופה, על פסגתו של הר. היא לבושה במכנסיים ובמקטורן כהים ומחזיקה בידה מקל הליכה. הדמות ניצבת ומשקיפה על אזור הררי הטובע בערפל. רגלה האחת נשענת על משטח סלע גבוה יותר. מתוך הערפל צצות פסגות של הרים, ורכס הררי גדול מופיע ברקע הציור.

הדמות וההר שעליה היא ניצבת מודגשים בגוון כהה, כמעין צללית, על רקע הנוף הערפילי והכחלחל. משטח הציור מחולק לשלושה אזורים עיקריים – השמים, הנוף הערפילי וההר שעליו ניצבת הדמות. מבחינת הקומפוזיציה בולטת בתמונה התכנסות של קווי האופק לכיוון פלג גופה העליון של הדמות. הטבע בציור משמש כמעין ביטוי לנפשו של הטייל. הנוף נתפש כגדול ממדים – "נשגב".

האמן עזרא אוריון קיים דיאלוג עם תמונתו של פרידריך ביצירתו "מסלול המראה בבקעת האנאפורנה". אוריון עמד בראש משלחת להרי ההימלאיה, אשר הקימה סוללה של אבנים בגובה ארבעה קילומטרים, המשקיפה על פסגת הרכס. אוריון העמיד אדם על ראש הסוללה, בקומפוזיצה הדומה לזו של פרידריך. אולם ביצירתו של אוריון עומד האדם בהתרסה כלפי האינסוף, עם הפנים למשקיף כשגבו מופנה לים הערפל, מתוך עליונות על המרחב.

—————————————————

הניסוח בוויקיפדיה מוזר: "סוללה של אבנים בגובה ארבעה קילומטרים… ביצירתו של אוריון עומד האדם בהתרסה כלפי האינסוף, עם הפנים למשקיף כשגבו מופנה לים הערפל, מתוך עליונות על המרחב".

מאידך יש הרבה נחת בכך שהכותב האלמוני של הערך, המתאר את הציור, כולל את הקישור עם הפסל באנפורנה. לא זכור לי שאבא התיחס אל הציור הזה כמקור השראה, אבל אין ספק ששתי היצירות מהדהדות בינהן … אלון אוריון, 2016