שיקום הפסל "יחד מדברי" – מרץ 2017

לפני כמעט ארבעים שנה, הציב עזרא אוריון 25 אדני רכבת על שפת המתלול של נחל צין. הוא פירק את האדנים מהמסילה הנטושה של רכבת העמק. האדנים, כנראה כמו המסילה, מתוצרת חברת קוקריל הבלגית, משנת 1903-1908.

הפסל – "יחד מדברי", הוא העבודה הכי לירית, הכי רגישה שאבא יצר. לרגלי העמוד האנכי של הפסל "מצבו של האדם" שרועים כ-240 אדנים. אחרי שאבא אסף אותם ממחסני הרכבת בחיפה, הוא אמר: "רוקנתי את הארץ מכל האדנים מהשנתון ההוא".

מאז שהוצבו האדנים, הוכרז מישור צין כגן לאומי, בניהולה של רשות שמורות הטבע והגנים. האתר נקרא "גן הפסלים" על שם פסלי קווי האבנים ואדני הרכבת. מאז שהוצבו, הלכו האדנים והתמעטו. מבקרים הפילו כמה מהם ובימי "הבהלה לברזל" של האולימפיאדה בביז'ין, נגנבו 13 מהם.
ביקור ב"יחד" המתדלדל הפך לחוויה מדכדכת. הסיכוי לשיקום הפסל נראה קלוש.

בסוף שנה שעברה דיווח יהודה כהנא על מצבור של אדנים שראה באתר רכבת העמק, שבכפר יהושע. פנינו אל שמעון צפריר, מנהל תחום ארצי במועצה לשימור אתרי מורשת. הוא אמר: "בשביל עזרא אוריון לא צריך להכביר מילים" ותרם את האדנים החסרים.
פנינו אל גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום של רשות הטבע והגנים, שהתגייס למשימת השיקום. צוות מסגרים ומשאית-מנוף של הרט"ג הגיעו לכפר יהושע, פרקו את האדנים מערימת קטעי המסילה והעבירו אותם דרומה.

מהצילומים השונים של האדנים המתמעטים הכנו תרשים שיחזור ממוספר. אמיר שפיר, מנהל הגן הלאומי, דני זוביב המסגר והצוות יצאו אל השטח בכדי לאתר את בסיסי הבטון של האדנים שנגנבו.

בסוף מרץ הצטרפנו אל דני והצוות, בשיקום של הפסל. בעבודה יסודית וסבלנית, האדנים הוצבו, נוצקו בסיסי בטון, רותכו בסיסי פלדה.

עכשיו שוב עומדים 25 אדנים ב"יחד מדברי" והביקור באתר מרחיב את הלב ומרומם את הנפש.

אבא היה אומר: "כמה שניות של קורת רוח – – – "

תודה רבה לכל השותפים למאמץ! כל הכבוד הידד!!